Medycyna Psychologia

Zdrowie psychiczne dentystów

Pierwsze znane amerykańskie badanie oceniające zdrowie psychiczne dentystów pierwszej linii i higienistek stomatologicznych podczas pandemii wykazało, że pracownicy stomatologicznej opieki zdrowotnej zgłaszają objawy lęku i depresji podczas szczytów transmisji wśród społeczeństwa.

Opublikowane wspólnie w sierpniowych wydaniach The Journal of the American Dental Association i Journal of Dental Hygiene oraz dostępne online na stronie JADA.ada.org, badanie wskazuje, że między czerwcem 2020 r. a czerwcem 2021 r., 17,7% pracowników dentystycznej opieki zdrowotnej zgłosiło objawy lękowe, 10,7% zgłosiło objawy depresji, a 8,3% zgłosiło objawy obu. Roczne badanie przeprowadzone od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. objęło 8 902 pracowników stomatologicznej służby zdrowia uczestniczących co miesiąc w anonimowym, podłużnym badaniu internetowym.

Zgodnie z wynikami, między czerwcem 2020 r. a czerwcem 2021 r., Higienistki stomatologiczne zgłosiły wyższe wskaźniki objawów depresji niż stomatolodzy w każdym badanym punkcie czasowym, przy czym wskaźniki objawów depresji osiągnęły szczyt w grudniu 2020 r. Wskaźniki depresji u higienistów stomatologicznych spadły w 2021 roku, ponieważ wskaźniki objawów depresji u dentystów pozostały na stałym poziomie. Pod koniec okresu badania obie grupy miały stosunkowo podobne wskaźniki -; 11,8% dla dentystów i 12,4% dla higienistów.

„Co ciekawe, pracownicy stomatologicznej służby zdrowia zgłaszali niższe wskaźniki objawów lęku i depresji niż ogół społeczeństwa, pomimo tego, że byli na pierwszej linii frontu i zapewniali opiekę nad zdrowiem jamy ustnej podczas pandemii” – mówi autorka Stacey Dershewitz, J.D., Psy.D., Adjunct Professor of Clinical Psychology and Director of the Center Clinic at the George Washington University Professional Psychology Program. „W miarę trwania pandemii jest niezwykle ważne, aby pracownicy stomatologicznej służby zdrowia nadal rozwijali swoje umiejętności rozpoznawania i zajmowania się oznakami i objawami zaburzeń zdrowia psychicznego w sobie i wśród swoich kolegów, promowali zdrowe środowisko pracy, zmniejszali wpływ stresu na zawód i udostępniali wsparcie tym, którzy zmagają się z problemami emocjonalnymi”.

Objawy lękowe niektórych uczestników zmniejszyły się po otrzymaniu szczepionki COVID-19. W badaniu -; również pierwszym, w którym zbadano związek między szczepionką COVID-19 a zdrowiem psychicznym -; stwierdzono, że niezaszczepieni pracownicy stomatologicznej służby zdrowia, którzy zamierzali się zaszczepić, cierpieli na znacznie więcej objawów lękowych (20,6%) w porównaniu z w pełni zaszczepionymi pracownikami stomatologicznej służby zdrowia (14,1%).

Mamy nadzieję, że jest to tylko pierwszy z wielu kroków w monitorowaniu dobrostanu psychicznego całego zespołu opieki zdrowotnej. Jest wiele do zrobienia, aby zlikwidować bariery w leczeniu i nadać priorytet dobremu samopoczuciu w środowisku opieki zdrowotnej, jak również przyjrzeć się przyszłym badaniom wokół czynników przyczyniających się do chorób psychicznych, które mogą być unikalne dla tych zawodów.”