Psychologia Wiedza

Zachowania agresywne

Kiedy samce zwierząt spędzają czas w pobliżu innych samców tego samego gatunku, późniejsze zachowania agresywne mają tendencję do wzmacniania – ten rodzaj primingu znany jest jako podżeganie społeczne. Jednak ścieżka w mózgu, która prowadzi do zwiększonej agresji, była do niedawna stosunkowo nieznana. W badaniu opublikowanym w Nature Communications, naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie ujawnili, że boczna habenula, mały i stosunkowo prymitywny region położony głęboko w mózgu, jest ważny dla tego zachowania u myszy.

Zachowania agresywne, zwłaszcza między samcami, są ważne u wielu gatunków zwierząt i mogą być promowane na wiele różnych sposobów, w tym przez podżeganie społeczne. Chociaż ten efekt behawioralny jest dobrze scharakteryzowany, ścieżka mózgowa, która jest za niego odpowiedzialna, jest mniej zrozumiała. Grzbietowe jądro raphe jest regionem mózgu, który kontroluje zachowania agresywne i otrzymuje glutaminian (cząsteczkę, która działa jako sygnał między komórkami mózgu), gdy pojawia się podżeganie społeczne. Jednak źródło tego glutaminianu było tajemnicą. Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie postanowili zająć się tą luką w wiedzy.

„Wiele różnych regionów mózgu uwalnia glutaminian do jądra grzbietowego raphe” – wyjaśnia główny autor badania prof. Aki Takahashi. „Ponieważ nasze początkowe eksperymenty sugerowały, że uwalnianie glutaminianu z bocznej habenuli może być odpowiedzialne za agresję wywołaną przez podżeganie społeczne, przeprowadziliśmy więcej eksperymentów, aby sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości”.

Zespół badawczy użył dwóch różnych technik, aby zablokować komunikację między boczną habenulą a grzbietowym jądrem raphe u myszy i odkrył, że to również zablokowało zwiększoną agresję spowodowaną przez podżeganie społeczne-;ale nie wpłynęło na normalne poziomy agresji, co sugeruje, że ta ścieżka nie jest ważna dla agresywnych zachowań w ogóle.

„Następnie chcieliśmy przyjrzeć się ścieżce poza jądrem grzbietowym” – mówi profesor Takahashi. „Odkryliśmy, że podżeganie społeczne powodowało, że sygnały wędrowały przez mózg z bocznej habenuli do grzbietowego jądra raphe, a następnie do brzusznego obszaru tegmentalnego-;silnie połączonego regionu w śródmózgowiu-;prowadząc do zwiększonej agresji”.

Chociaż istnieje wiele różnic w agresji między ludźmi a myszami, wyniki tego nowego badania mogą mieć zastosowanie przy badaniu społecznie prowokowanej złości lub przemocy. Obecnie brakuje skutecznych środków zapobiegawczych przeciwko społecznie prowokowanej agresji, a każda informacja, która zwiększa nasze zrozumienie tych agresywnych zachowań będzie przydatna.