Odżywianie

Wskazówki dotyczące zdrowego żywienia

1. Zdrowe odżywianie to posiadanie w diecie równowagi między różnymi pokarmami i składnikami odżywczymi dla dobrego zdrowia i samopoczucia.

2. Żadna pojedyncza żywność lub grupa żywności nie może zapewnić wszystkiego, czego potrzebujemy, aby być zdrowym. Jedzenie różnych pokarmów z każdej grupy żywności może pomóc nam uzyskać pełny zakres składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm.

3. Owoce i warzywa są kluczową częścią zdrowej diety i powinniśmy dążyć do jedzenia kilku dziennie lub więcej, jeśli możemy. Mogą to być świeże, mrożone, suszone lub puszkowane owoce i warzywa.

4. Skrobiowe pokarmy takie jak chleb, ziemniaki, makaron, ryż i inne ziarna są częścią zdrowej diety, ale jakość tego, co wybieramy jest ważna. Dobrym pomysłem jest wybieranie pełnych ziaren, takich jak chleb razowy lub żytni, makaron pełnoziarnisty, owies i ziemniaki ze skórką, aby pomóc nam uzyskać wystarczającą ilość błonnika i innych ważnych składników odżywczych.

5. Pokarmy białkowe na bazie roślin, takie jak fasola, soczewica, ciecierzyca i inne rośliny strączkowe, dostarczają białka i błonnika oraz mają naturalnie niską zawartość tłuszczów nasyconych. Dobrze jest włączyć je regularnie do diety

6. Pokarmy z białka zwierzęcego, takie jak ryby, jaja, mięso i nabiał (mleko, jogurt, ser) dostarczają szeregu witamin i minerałów i mogą być częścią zdrowej diety.

Najlepiej nie jeść zbyt dużo czerwonego i przetworzonego mięsa.

Zaleca się spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo, z czego jedna powinna być rybą tłustą, jak łosoś, makrela czy sardynki.

Nabiał dostarcza białka, wapnia, witamin z grupy B oraz jodu. Najlepiej jest wybierać wersje o niższej zawartości cukru (na przykład jogurt naturalny) przez większość czasu. Jeśli wybierasz roślinne alternatywy nabiału, szukaj tych, które są wzbogacone w wapń, a najlepiej w inne witaminy i minerały.

7. Najlepiej jest wybierać zdrowsze tłuszcze, takie jak oleje roślinne, orzechowe, z nasion lub oliwy z oliwek przez większość czasu i nie mieć zbyt wiele źródeł tłuszczów nasyconych, takich jak masło, olej kokosowy lub palmowy.

8. Prawdopodobnie wiemy, że nie powinniśmy spożywać zbyt wielu pokarmów lub napojów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, soli i cukru, takich jak czekolada, ciasta, ciasteczka, chrupki i smażone chipsy. Jeśli je uwzględniasz, staraj się utrzymywać małe wielkości porcji.