Historia Podróże

St Dunstain in the East

St Dunstan in the East to publiczny ogród otaczający ruiny słynnego kościoła w ruchliwej części Londynu, Anglii, znanej jako City of London.

Historia St Dunstan in the East

Centralny Londyn może nie być pierwszym miejscem, w którym spodziewałbyś się znaleźć spokojny, ukryty ogród, ale ten mały skrawek – zaledwie rzut kamieniem od niektórych najbardziej kultowych zabytków Londynu – jest oazą spokoju i wyciszenia. Ogrody wiją się wokół ruin kościoła św. Dunstana, zbudowanego na początku XII wieku.

Kościół został poważnie uszkodzony przez Wielki Pożar Londynu w 1666 roku i był sporadycznie naprawiany przez następne lata, zamiast zostać w pełni odbudowany. Wieża i wieża zaprojektowana przez słynnego architekta Sir Christophera Wrena zostały dodane na przełomie XVII i XVIII wieku. W 1941 roku kościół został ponownie poważnie uszkodzony podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, chociaż wieża i wieża Wrena pozostały nienaruszone.

Kościół pozostawał w ruinie przez kilka dekad, zanim w 1967 roku City of London Corporation zdecydowało się przekształcić to miejsce w publiczny ogród. Pozostałości kościoła nadal są budynkiem wpisanym na listę Grade I.

St Dunstan in the East dzisiaj

Ogród został oficjalnie otwarty w 1970 roku i pozostaje otwarty dla publiczności do dziś. Jego nieco „ukryte” położenie sprawia, że wiele osób przechodzi obok niego, nie zdając sobie sprawy z fantastycznej i surowej zielonej przestrzeni znajdującej się zaledwie kilka metrów od nich. Jest to cudownie dziki ogród, z bluszczem pokrywającym ruiny i krzaczastymi drzewami rosnącymi w oknach kościoła, a przez lata ogród stał się po cichu uwielbianym miejscem odosobnienia dla tych, którzy mają szczęście o nim wiedzieć.

Dojazd do St Dunstan in the East

St Dunstan in the East znajduje się w londyńskim City, tuż nad północnym brzegiem Tamizy i w pobliżu kilku stacji metra i kolei, w tym Tower Hill, Cannon Street i Bank. Wiele słynnych londyńskich zabytków znajduje się w odległości spaceru od ogrodu, w tym Tower of London, London Bridge i Leadenhall Market.