Historia Wiedza

Plac bohaterów w Budapeszcie

Plac Bohaterów (Hősök tere) to ikoniczny plac w Budapeszcie, na którym znajduje się pomnik zbudowany w 1869 roku z okazji 1000-lecia założenia Węgier w 869 roku.

Historia Placu Bohaterów

Centralnym elementem Placu Bohaterów jest Pomnik Tysiąclecia (Millenáriumi Emlékmű), który został zamówiony w 1896 roku, aby uczcić założenie państwa węgierskiego poprzez podbój Kotliny Karpackiej przez Magów. Nie była to jedyna inwestycja budowlana podjęta w tym czasie: Poszerzono również aleję Andrássy’ego i dodano pierwszą linię metra w mieście.

Do 1900 roku większość konstrukcji placu została ukończona i po raz pierwszy nazwano go Placem Bohaterów. W 1906 roku został on oficjalnie zainaugurowany.

Pomnik Tysiąclecia, składa się z półkola doryckich kolumn, kilku posągów przedstawiających ważne historyczne postaci węgierskie i obelisku zwieńczonego posągiem Archanioła Gabriela. Pozostawiono miejsca dla przyszłych członków dynastii Habsburgów, którzy w tym czasie rządzili Węgrami. Podczas II wojny światowej pomnik został uszkodzony, a podczas odbudowy postacie Habsburgów zostały zastąpione współczesnymi postaciami politycznymi.

Na placu Bohaterów znajduje się również węgierski Grób Nieznanego Żołnierza, który jest oznaczony kamiennym cenotafem otoczonym żelaznym łańcuchem. W przeciwieństwie do jego europejskich odpowiedników, nie ma tam szczątków ludzkich.

Plac Bohaterów dzisiaj

Plac pozostaje centralnym punktem Budapesztu i znane są odbywające się tu uroczystości, ceremonie i sporadyczne protesty. Jest to popularne miejsce wśród turystów odwiedzających go latem, a jego gigantyczne rozmiary nadal robią wrażenie.

Dojazd do Placu Bohaterów

Na plac wychodzi stacja metra Hősök tere, dzięki czemu można tu łatwo dotrzeć z każdego miejsca w mieście. Łaźnie Szchenyi znajdują się w parku za placem. Plac Bohaterów jest oddalony o około 30 minut spacerem od budynków Parlamentu – nie jest to daleko, ale latem może być tam gorąco i duszno.