Historia

Muzeum oblężenia

Muzeum Oblężenia Ladysmith poświęcone jest czteromiesięcznemu oblężeniu miasta Ladysmith w RPA podczas II wojny angielsko-boerskiej.

Historia Muzeum Oblężenia Ladysmith

Oblężenie Ladysmith miało miejsce, gdy 30 października 1899 roku siły bojarskie pod dowództwem generała Piet Jouberta wtargnęły do Ladysmith i otoczyły miasto siłami brytyjskimi.

Zostało ono przerwane dopiero 29 lutego 1900 r., kiedy to przybyły brytyjskie siły odsieczy, w tym młody Winston Churchill, który był wśród pierwszych brytyjskich oddziałów, które odciążyły miasto. Do tego czasu nastał głód i Brytyjczycy ponieśli znaczne straty, wiele z nich spowodowanych było chorobami.

Muzeum Oblężenia Ladysmith bada zarówno samo oblężenie, jak i całą wojnę, prezentując artefakty z tego okresu. Budynek, w którym znajduje się Muzeum Oblężenia Ladysmith został zbudowany w 1884 roku i był używany do przechowywania racji żywnościowych podczas oblężenia.

Muzeum Oblężenia Ladysmith dzisiaj

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku oraz w sobotnie poranki: nie jest duże, ale jest wypełnione eksponatami i zapewnia kompleksowy przegląd oblężenia oraz kontekstu wojny burskiej.

Informacje podawane są w językach afrikaans, zulu i angielskim.

Dojazd do Muzeum Oblężenia Ladysmith

Muzeum znajduje się obok ratusza w Ladysmith: nie jest to duże miasto i prawie na pewno będziesz miał ze sobą samochód, jeśli będziesz w tej części lasu. W okolicy znajduje się kilka głównych pól bitewnych z czasów wojny burskiej, więc wiele osób decyduje się pozostać w mieście i wybrać się na jednodniowe wycieczki z przewodnikiem. Ladysmith jest około 3 godziny jazdy na północny zachód od Durbanu.