Historia Podróże

Dwór Iford

Iford Manor to dwór i posiadłość w Bradford-on-Avon z ogrodami wpisanymi na listę I stopnia.

Historia Dworu Iford

Ziemia, na której stoi dziś Iford Manor, została zapisana w Domesday Book, ale historia dworu zaczyna się pełniej zapisywać około XIV wieku, kiedy to został on zakupiony przez rodzinę Horton, która stała się potężnymi i bogatymi graczami w ówczesnym handlu wełną. Iford Manor przyczynił się do tego, działając częściowo jako warsztat lub fabryka wełny i tekstyliów w 15 wieku, podczas gdy rodzina również tam mieszkała.

W ciągu następnych stuleci różni właściciele, w tym rodziny Chandler i Gaisford, wprowadzili różne zmiany, rozbudowy i ulepszenia, ale to właśnie wtedy, gdy Harold Peto kupił Iford Manor w 1899 roku, nastąpiła jedna z najbardziej dramatycznych i korzystnych zmian.

Peto, z zawodu architekt, miał wielkie pomysły na odświeżenie ogrodu Iford Manor, które realizował przez kolejne lata, wykorzystując swoją wiedzę na temat projektowania ogrodów zdobytą podczas podróży po świecie, a także sadząc niektóre okazy, które przywiózł z odległych krain. Wpływy włoskie i japońskie były szczególnie widoczne w ogrodach, a Peto wprowadził liczne elementy, w tym fontanny, rzeźby, kolumny, dziedziniec i pawilon.

Zobacz Noclegi w Polańczyku

Iford Manor dzisiaj

Rodzina Cartwright-Hignett jest właścicielem Iford Manor od 1965 roku i przez lata odnawiała ogrody. Wiele z innowacyjnych prac Peto pozostaje na swoim miejscu do dziś, a ogrody są ogromną atrakcją dla gości z okolicy i nie tylko. Trzy mile ścieżek prowadzących wokół Iford Manor pozwalają zwiedzać posiadłość, a sceneria była również jednym z kluczowych miejsc w filmie „The Secret Garden” z 2020 roku, w którym wystąpili Julie Walters i Colin Firth. Miejsce to jest również wykorzystywane do różnych wydarzeń, w tym koncertów muzyki na żywo, klubów kolacyjnych i wieczornych wycieczek z szampanem po ogrodach.

Dojazd do Iford Manor

Iford Manor znajduje się w Bradford-on-Avon, dwie mile na południowy zachód od centrum miasta. Najbliższa stacja kolejowa to Avoncliff, oddalona o nieco ponad milę. Od miasta Bath dzieli go około 20 minut jazdy samochodem.