Odżywianie

Dieta paleo

Dieta paleo naprawdę zyskała na popularności, gdy Robb Wolf napisał The Paleo Solution w 2010 roku i eksplodowała na scenie CrossFit, gdy Greg Glassman nieoficjalnie przyjął ją jako dietę Crossfit.

Od tego czasu przepłynęła do reszty branży zdrowia i fitness.

Ogólny przegląd składników i głównych zasad diety Paleo

Dieta paleo próbuje wykorzystać antropologiczne i historyczne dane, aby odtworzyć ludzkie środowisko żywności przed udomowieniem roślin i zwierząt, W istocie, próbuje odtworzyć zarówno skład makroelementów i rodzaje żywności, że myśliwi zbieracze jedli.

Dieta paleo nie określa ścisłych zasad makroskładników, jednak na mocy innych zasad sugeruje wysoki poziom białka, wyższy poziom tłuszczu, niższy poziom węglowodanów.

Podstawowe założenia tej diety to unikanie przetworzonej żywności, zbóż, roślin strączkowych i nabiału, przy jednoczesnym spożywaniu chudego mięsa, owoców, warzyw i „zdrowego tłuszczu”. Dieta paleo jest często opisywana jako: „Jedz mięso i warzywa, orzechy i nasiona, niektóre owoce, mało skrobi i zero cukru. Utrzymuj spożycie węglowodanów na poziomie, który wspiera ćwiczenia, ale nie tkanki tłuszczowej”.

Rozkład/częstotliwość posiłków

W oryginalnym artykule NEJM autorstwa Eatona i Konnera, w oryginalnej książce o diecie paleo autorstwa dr Cordaina oraz w książce Paleo Solution autorstwa Robba Wolfa, nie ma wyraźnych wytycznych dotyczących pory posiłków lub częstotliwości ich spożywania.

W wielu zaleceniach diety widzimy szeroki zakres zaleceń, w tym wiele (5-7) małych posiłków dziennie aż do przerywanego postu.

Restrykcje/ograniczenia

Podobnie jak czyste odżywianie, dieta paleo ma ograniczenia i restrykcje: nie powinieneś jeść niczego, czego nie mogliby jeść twoi paleolityczni przodkowie. Na diecie paleo nie należy spożywać przetworzonej żywności.

Oprócz usunięcia przetworzonej żywności, istnieje wiele całych pokarmów, które są również ograniczone, w tym: ziarna zbóż (nawet całe, nieprzetworzone ziarna zbóż), rośliny strączkowe (np. orzeszki ziemne) i nabiał (np. mleko, jogurt i ser).

Niektóre wysoce restrykcyjne wersje diety eliminują więcej pokarmów, w tym owoce nocne, mięso z konwencjonalnych hodowli i jaja.