Medycyna Wiedza

Alkohol

Młodzi ludzie są narażeni na większe ryzyko zdrowotne związane ze spożywaniem alkoholu niż starsi dorośli – wynika z nowej analizy opublikowanej w The Lancet. Jest to pierwsze badanie, w którym przedstawiono ryzyko związane z alkoholem według regionu geograficznego, wieku, płci i roku. Sugeruje ono, że globalne zalecenia dotyczące spożycia alkoholu powinny być oparte na wieku i lokalizacji, przy czym najsurowsze wytyczne powinny być skierowane do mężczyzn w wieku 15-39 lat, którzy są najbardziej zagrożeni szkodliwym spożyciem alkoholu na całym świecie.

Badania wskazują również, że osoby dorosłe w wieku 40 lat i starsze bez podstawowych schorzeń mogą zauważyć pewne korzyści z niewielkiego spożycia alkoholu (od jednego do dwóch standardowych drinków dziennie), w tym zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia, udaru i cukrzycy.

Korzystając z szacunków dotyczących spożycia alkoholu w 204 krajach, badacze obliczyli, że w 2020 roku 1,34 mld osób spożywało szkodliwe ilości alkoholu. W każdym regionie największym segmentem populacji spożywającym niebezpieczne ilości alkoholu byli mężczyźni w wieku 15-39 lat i dla tej grupy wiekowej picie alkoholu nie zapewnia żadnych korzyści zdrowotnych, a stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia, przy czym 60% urazów związanych z alkoholem występuje wśród osób w tej grupie wiekowej, w tym wypadków samochodowych, samobójstw i zabójstw.

Nasze przesłanie jest proste: młodzi ludzie nie powinni pić, ale osoby starsze mogą odnieść korzyści z picia niewielkich ilości. Chociaż może nie jest realistyczne myślenie, że młodzi dorośli powstrzymają się od picia, uważamy, że ważne jest, aby przekazać najnowsze dowody, aby każdy mógł podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia.”

Dr Emmanuela Gakidou, starszy autor, profesor nauk o metryce zdrowia w Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na University of Washington’s School of Medicine

Wiek i region powinny wpływać na politykę konsumpcji alkoholu

Naukowcy przyjrzeli się ryzyku spożycia alkoholu na 22 wyniki zdrowotne, w tym urazy, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory, wykorzystując dane z 2020 roku Global Burden of Disease dla mężczyzn i kobiet w wieku 15-95 lat i starszych w latach 1990-2020, w 204 krajach i terytoriach. Na tej podstawie badacze byli w stanie oszacować średnie dzienne spożycie alkoholu, które minimalizuje ryzyko dla danej populacji. W badaniu oszacowano również inną krytyczną wielkość – ile alkoholu może wypić dana osoba, zanim podejmie nadmierne ryzyko dla swojego zdrowia w porównaniu z osobą, która nie pije żadnego alkoholu.

Zalecana ilość alkoholu dla osób w wieku 15-39 lat przed ryzykiem utraty zdrowia wynosiła 0,136 standardowego drinka dziennie (nieco więcej niż jedna dziesiąta standardowego drinka). Ilość ta była nieco wyższa dla kobiet w wieku 15-39 lat i wynosiła 0,273 drinka (około jednej czwartej standardowego drinka dziennie). Jeden standardowy drink jest definiowany jako 10 gramów czystego alkoholu, co odpowiada małemu kieliszkowi czerwonego wina (100 ml lub 3,4 uncji płynnych) o zawartości 13% alkoholu objętościowo, puszce lub butelce piwa (375 ml lub 12 uncji płynnych) o zawartości 3,5% alkoholu objętościowo, lub strzałowi whisky lub innego napoju spirytusowego (30 ml lub 1,0 uncji płynnych) o zawartości 40% alkoholu objętościowo.

Analiza sugeruje również, że w przypadku osób dorosłych w wieku 40 lat i starszych, bez żadnych podstawowych schorzeń zdrowotnych, picie niewielkiej ilości alkoholu może przynieść pewne korzyści, takie jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i cukrzycy. Ogólnie rzecz biorąc, dla osób w wieku 40-64 lat w 2020 r. bezpieczne poziomy spożycia alkoholu wahały się od około pół standardowego drinka dziennie (0,527 drinków dla mężczyzn i 0,562 standardowych drinków dziennie dla kobiet) do prawie dwóch standardowych drinków (1,69 standardowych drinków dziennie dla mężczyzn i 1,82 dla kobiet). W przypadku osób powyżej 65 roku życia w 2020 roku ryzyko utraty zdrowia w wyniku spożycia alkoholu osiągane było po spożyciu nieco ponad trzech standardowych drinków dziennie (3,19 drinka dla mężczyzn i 3,51 dla kobiet). Szacunki te sugerują, że spożywanie niewielkich ilości alkoholu w populacjach po 40. roku życia bez schorzeń podstawowych może być związane z poprawą wyników zdrowotnych, szczególnie w populacjach, w których dominuje większe obciążenie chorobami układu krążenia.

Rozkład obciążenia chorobami w danej grupie wiekowej różnił się znacznie w poszczególnych regionach, co skutkowało zróżnicowaniem ryzyka związanego ze spożywaniem alkoholu, zwłaszcza u osób w wieku 40 lat i starszych. Na przykład wśród osób w wieku 55-59 lat w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie 30,7% zagrożeń zdrowotnych związanych z alkoholem wynikało z chorób układu krążenia, 12,6% z nowotworów, a mniej niż 1% z gruźlicy. Natomiast w tej samej grupie wiekowej w środkowej części Afryki Subsaharyjskiej 20% zagrożeń dla zdrowia związanych z alkoholem wynikało z chorób układu krążenia, 9,8% z nowotworów, a 10,1% z gruźlicy. W rezultacie poziomy spożycia dla tej grupy wiekowej przed ryzykiem utraty zdrowia wynosiły 0,876 drinków (lub prawie jeden standardowy drink dziennie) w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz 0,596 drinków (około pół standardowego drinka dziennie) w środkowej Afryce Subsaharyjskiej.